Spacer

 

JetİTS - İLAÇ TAKİP SİSTEMİ YAZILIMI

İlaç Takip Sistemi (İTS) programı, Türkiye'de tüketilen ilaçların her bir biriminin izlenmesi için kurulan bir altyapıyı tanımlar. Kısa yazılımı İTS şeklindedir.

İlaç Takip Sistemi yazılımı, karekodlarla izlenebilirliği sağlanmış ilaçların, üretim veya ithalattan başlayarak geçtiği her noktadan alınacak bildirimlerle takibini sağlamak üzere kurulmuş bilgisayarlar, veritabanı, bu veritabanını işletmeye yarayan bilgisayar yazılımları ve iletişim altyapılarını içeren bir sistemdir.

İlaç Takip Sistemi programı, ilaçların sahteciliğe karşı korunması ve güvenlik amacıyla takip edilmesini sağlar. İlaç Takip Sistemi, üretici, ithalatçı, ecza deposu ve eczanelerden alınan bildirimler, geri ödeme kurumlarından alınan satış onayları ile bir ilacın bir kez satılmasını ve her aşamada kontrolünü yapacaktır.

Sistem; Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, ilaç sektörünü temsilen sivil toplum örgütleri, Türk Eczacılar Birliği ve diğer sivil toplum örgütleri ile ilaç firmalarına çözüm üreten ve destek veren bazı firmaların katılımlarıyla şekillendirilmiş ve kullanılacak karekod tipinin de "Datamatrix" olmasına karar verilmiştir. Karekod, ilaçlarda ikinci bir barkod uygulamasıdır, daha az yer kaplayıp daha çok veri tutmaktadır. Karekod ile tüm ilaçlar benzersiz olarak numaralanmış olacaktır. Sistem yazılımları ve altyapısı Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve işletilmektedir.

Firmamız; Üretici, ithalatçı ve ecza depolarına yönelik olarak komple İTS çözümü sunmaktadır. Sistem; İlaç kutuları üzerine, gerek endüstriyel inkjet yazıcılarla doğrudan, gerekse termal transfer metoduyla çalışan etiket yazıcılarla bastırılan karekodların, aplikatörlerle kutular üzerine yapıştırılmasını sağlayan konveyör, aplikatör, yazıcılar, kameraları içeren donanım ve tarafımızca geliştirilmiş olan JetİTS ilaç takip sistemi yazılımından oluşmaktadır.

JetİTS  ilaç takip sistemi programı, kutular üzerine basılacak benzersiz seri numaraların oluşturulması, bunların inkjet yazıcılarla doğrudan kutu üzerine ya da etiket yazıcılarla etiket üzerine yazdırılması, yazdırılan karekodların 'Verify' özelliği bulunan kameralarla okunabilirliğinin test edilmesi, okunamayan kutuların konveyör üzerinden ayrılması, kameralarla okunan karekodların kutu, bağ, koli, lot no. gibi diğer özellikleriyle ilişkilendirilerek Microsoft SQL Server veritabanında saklanması ve nihayet Sağlık Bakanlığı sistemine, ilgili Web Servisleri kullanılarak on-line bildiriminin yapılmasını sağlayan en son Microsoft dot.NET teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş komple bir çözümdür.

İLAÇ ÜRETİCİLERİ için; JetİTS Üretim ile JetİTS Online Bildirim Modülleri entegre çalışmakta ve FAZ II olarak bilinen DEAKTİVASYON bildirimlerini de içermektedir.

 

ECZA DEPOLARI için ise yalnızca JetİTS Online Bildirim Modülü kullanılmakta ve onların yapması gereken bildirimleri ve DEAKTİVASYON bildirimlerini de içermektedir.

 

JetİTS ilaç takip sistemi programı, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı Beşeri İlaçlar Barkod Uygulama Kılavuzu'nda belirtilen esaslara uygun olarak çalışmakta ve halen kullanılmaktadır.

 

 

JetİTS On-Line Bildirim Modülü, İEGM İlaç Takip Sistemi (ITS) projesi kapsamında;
kullanılacak WEB servisleri olarak belirtilen aşağıdaki işlevleri gerçekleştirir.

• ÜRETİM BİLDİRİMİ
• MAL ALIM BİLDİRİMİ
• MAL İADE BİLDİRİMİ
• SATIŞ BİLDİRİMİ
• SATIŞ İPTAL BİLDİRİMİ
• DEAKTİVASYON VE İHRACAT BİLDİRİMLERİ
 

Ayrıca, yine aynı sistem dahilinde kullanılmakta olan, Paket Takip Sistemi (PTS) fonksiyonlarını da içerir.

 

 

 

JetİTS İlaç Takip Sistemi Programı Referanslarımız

 

 

Bikar

 

 

İmaretçioğlu

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
İletişim | © 2024 Akçam Ltd. Şti.
Spacer Spacer