ile YARDIM almak için tıklayınız...

 

 

 

Web XML Servisi' ne girmek için tıklayınız...

 

 

Müşteri Kodu' nuzu öğrenmek için tıklayınız...

Assist 2016 Otel Yönetim Sistemi ÇIKTI !

 

Otomatik XML gönderme, webcam scanner desteği, kullanıcı 'hassas' yetkilendirme, toplu mail gönderim servisi gibi yeni özelliklere sahip,

 

Assist'i 20 GÜN BOYUNCA tüm fonksiyonlaıyla kullanarak DENEYEBİLİRSİNİZ.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız...

 

kullanıcı
parola

 

 


Kimlik Bildirim 2016' DA "NELER YENİ" ?

 

Windows' un kısa tarih formatı eğer yanlış ise, programın otomatik olarak düzeltmesi sağlandı.
 

Uzak bağlantı yardım programının kısayolu "AKÇAM Yardım" adıyla masaüstüne kopyalandı.

 

 

Fatura üzerinde matbaa tarafından eksik bırakılan alanlara yazabilmek için "Fatura Formu Düzenle" ekranına boş text kutuları ilave edildi.
 

Program kodunda iyileştirmeler yapıldı.
 

 

 

KİMLİK BİLDİRİM V2016 KURULUMU:

 

PROGRAMI İNDİRİP KURDUKTAN SONRA, Admin KULLANICI KODU VE Admin ŞİFRESİYLE GİRİŞ YAPARAK "Aktivasyon" BÖLÜMÜNE GİDİN. MÜŞTERİ VE TESİS KODUNUZU* YAZARAK Tamam' A TIKLAYIN.

 

EĞER PROGRAMI DENEMEK İSTİYORSANIZ "Programı 15 gün süre ile kullanarak denemek istiyorum." KUTUSUNU İŞARETLEYİN, TESİS KODUNUZU YAZIN VE TAMAM' A TIKLAYIN.

 

* MÜŞTERİ KODUNUZU BİLMİYORSANIZ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN.

 

 

NOT 1:

EĞER "KİMLİK BİLDİRİM 2012/2013/2014/2015" KULLANIYORSANIZ, 2016' DA AKTİVASYON İŞLEMİNİZ BAŞARILI OLDUKTAN SONRA, GÜNCEL DATABASE' İ PROGRAM OTOMATİK OLARAK BULACAKTIR. AKTİVASYON BAŞARILI OLDUKTAN SONRA GELEN MESAJLARIN TÜMÜNÜ MUTLAKA ONAYLAYIN VE PROGRAMI KAPATIP TEKRAR AÇIN.

 

 

EĞER 2011/2012/2013/2014/2015 VERSİYONLARININ "TAM OTOMATİK XML GÖNDERİM" (SAATİ GELDİĞİNDE PROGRAMIN KENDİ KENDİNE GÖNDERMESİ) FONKSİYONUNU KULLANIYORSANIZ, 2016 VERSİYONUNUN "PROGRAM\TANIMLAR\OTOMATİK XML GÖNDERME TANIMLARI" BÖLÜMÜNDE "HER GÜN OTOMATİK GÖNDER" SEÇENEĞİ İŞARETLİYKEN KAYDEDİN. AKSİ TAKDİRDE, KİMLİK BİLDİRİM 2016' YI KULLANMANIZA RAĞMEN, 2011/2012/2013/2014/2015 VERSİYONU "TAM OTOMATİK XML GÖNDERİM" İNE DEVAM EDECEKTİR.

 

 

NOT 2 :

EĞER "KİMLİK BİLDİRİM 2008" VEYA DAHA YENİ BİR VERSİYONU KULLANIYORSANIZ, AKTİVASYON İŞLEMİ BAŞARILI OLDUKTAN SONRA, "PROGRAM\VERİTABANI BUL VE AL" EKRANINA GİREREK, DAHA ÖNCE KULLANDIĞINIZ VERSİYONUN DATABASE' İNİ (K2011b.mdb, K2011a.mdb, K2010a.mdb, K2009a.mdb veya K2008a.mdb) BULUP SEÇİN.

 

EĞER "KİMLİK BİLDİRİM 2007" VEYA DAHA ESKİ BİR VERSİYONU KULLANIYORSANIZ, AKTİVASYON İŞLEMİ BAŞARILI OLDUKTAN SONRA, "PROGRAM\VERİTABANI AL" A GİREREK, DAHA ÖNCE KULLANDIĞINIZ VERSİYONUN KURULU OLDUĞU KLASÖRE (Muhtemelen C:\Program Files\Kimlik Bildirim ..\Data\) GİREREK DATABASE DOSYANIZI (Kimlik.mdb) SEÇİN.

 

 

EĞER YENİ BİR KURULUM YAPTIYSANIZ VE YEDEK DATABASE' İNİZ YOKSA, İLK OLARAK ODA NUMARALARINI "PROGRAM/TANIMLAR/ODA TANIMLARI" EKRANINDAN MUTLAKA TANIMLAYIN.  (ODA NUMARALARI ZATEN TANIMLI İSE, EKSİK YA DA YANLIŞ OLAN ODA NUMARALARINI DÜZELTİN.)

 

 

NOT 3 :

2016 SÜRÜMÜNÜN YÜKLEMESİ VE VERİLERİN AKTARILMASI BAŞARIYLA TAMAMLANDIKTAN SONRA, KULLANDIĞINIZ BİR ÖNCEKİ SÜRÜMÜN SADECE KISAYOLUNU MASAÜSTÜNDEN SİLİN.

 

 

KİMLİK BİLDİRİM 2016' YI İNDİRMEK VE KURMAK İÇİN TIKLAYIN.

 

 

 

V2015' den itibaren yapılan değişiklikler/yenilikler ;

Yakında tamamen geçilecek olan "Çipli Kimlik Kartları" için alt yapı çalışması ve ön hazırlık yapıldı.

"Notlar" ekranının daha büyük açılması sağlandı.
 
V2014' den itibaren yapılan değişiklikler/yenilikler ;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mükerrer kayıtların silinmesini sağlayan Tool'un fonksiyonları geliştirildi. Yeni özellikleri;

 

Kimlik bilgilerinin yanı sıra, "fatura ünvanı,notlar,vip listesi,kara liste" bölümlerinde tekrarlayan kayıtları da silebiliyor.

 

Misafirlerin tüm mükerrer kimlik kayıtlarını silmek yerine istenirse sadece "aynı geliş/ayrılış tarihi" ne sahip olanları silebiliyor. Böylece misafirlerin farklı tarihlerdeki konaklama bilgileri korunabiliyor.

 

Bu Tool'a "Program\Mükerrer Misafir Kimlik Bilgilerini Sil" menüsünden giriliyor.

 

 

 

 

 

 

Room Rack'te dolu odalarda(kırmızı renkliler) sağ tuş yapılınca gelen menüye "Fatura Bas" seçeneği eklendi.

 

Bu seçenek tıklandığında, odaya kimliği ilk yazılan kişinin "ad/soyad, T.C. kimlik no, adres, oda no, geliş/ayrılış tarihi, gecelik oda ücreti, açıklama" bilgileri ilgili alanlara otomatik olarak düşüyor.

 

 

 

 

 

 

"Fatura Basım" ekranından USD ve EURO para birimlerinden de fatura kesilebilmesi sağlandı.

 

Ekrandaki "Müşteri Kodu" kutusundan kayıtlı fatura bilgilerinin ? işareti butonu yardımıyla kolayca bulunması sağlandı.

 

 

 

 

"Kimlik Bilgileri Giriş" ekranındaki "İlçe" kutusunun içeriği 6360 numaralı kanunda belirtilen yeni ilçe sistemine uygun hale getirildi.

 

 
Otomatik gönderim sonrasında bazen gelen "Auto AKBS Error" hatası giderildi.
 

 

V2013' den itibaren yapılan değişiklikler/yenilikler ;

 

 

 

 

 

 

Mükerrer kimlik kayıtlarının silinmesi için bir Tool hazırlandı. Bu Tool, müşterinin en yeni(eğer varsa fotoğraflı) kimlik kaydı haricindekileri siliyor ve otomatik olarak Database Repair&Compact işlemi yapıyor. Bu sayede veritabanı küçülüyor, eğer varsa hataları düzeliyor ve daha sağlıklı çalışıyor. Tool'a "Program\Mükerrer Misafir Kimlik Bilgilerini Sil" menüsünden giriliyor.

 

(Eski sürümlerin veritabanlarındaki mükerrer kayıtlarda, 2013 sürümünde bu Tool ile temizlenebilir.)

 

 

 

 

 

EGM, AKBS Uçbirim programını devre dışı bırakarak, yakın bir zamanda tüm Türkiye'de Portal Uygulamasına geçeceğini duyurmuştur. Halihazırda sistem Pilot Bölgelerde uygulanmaktadır.

 

2013 sürümü; Portal uygulaması için gereken altyapıya sahip olup, Web Servisleri açıldığında basit bir güncelleme ile sisteme adapte olabilecektir.

 

 

 

 

 

"Fatura Basım" ekranına "Müşteri Bilgilerini Kaydet" butonu konuldu. Bu buton sayesinde, sürekli fatura kesilen müşterilerin bilgilerini kaydetmek için "Tanımlar/Fatura Bilgileri Tanımlama" ekranına gidilmesine gerek kalmadı.

 

(Butonun aktif olması için "Müşteri Adı" kutusunun da doldurulması gerekiyor.)

 

 

 

 

 

 

 

"Kimlik Bilgileri Giriş" ekranındaki "Kayıtlı Müşteri Kimlik Bilgileri" listesinde, fotoğraflı kayıtların bir sembol ile belirtilmesi sağlandı. Aynı sembol, ? butonu ile sorgulandığında ekrana gelen eski kayıtlar içinde kullanıyor.

 

Bu düzenleme, müşterilerinizden kimlik kayıtları fotoğraflı olanları bilmenizi sağlıyor. Bu sayede, müşterinize rezervasyon yaptığınızda ve geleceği gün rezervasyon kaydındaki fotoğrafından onu tanıyabilir, müşteriniz daha kendini tanıtmaya fırsat bulamadan, ona adıyla hitab ederek hoş bir jest yapabilirsiniz.

 

Bazı raporlar oda numarasına göre sıralandı ve raporların sol alt köşesinde toplam kişi sayısı gösterildi.

 

V2012' den itibaren yapılan değişiklikler/yenilikler ;

 

 

 Programa, webcam/scanner'dan fotoğraf kaydetme fonksiyonu eklendi. Bu fonksiyon hakkında detaylı bilgi için lütfen alttaki videoyu izleyiniz.

 

 

 

 

Otel ve pansiyonlar için pratiklik sağlayan bu fonksiyon, öğrenci yurtları içinde faydalı olabilir. Yurtlar, öğrenci ile ilgili diğer belgeleri (ikametgah, sağlık raporu, öğrenim belgesi vb. gibi) tarayıp, kimlik kaydıyla ilişkilendirebilir ve gerektiğinde bu belgelere kolaylıkla ulaşabilir.

 

Webcam, Scanner'den çekilen fotoğraflar kriptolanarak diske kaydedilir ve sadece Kimlik Bildirim 2012'den görüntülenebilir. Kimlik Bildirim 2012 haricinde, başka herhangi bir programın, kriptolu bu fotoğrafları göstermesi mümkün değildir. Bu sayede, müşterilerin kimlik belgesi görüntüleri, fotokopiyle kıyaslanmayacak ölçüde güvendedir.

 

Aynı zamanda, fotokopileri imha etmek de çok büyük özen gerektirir. Bu yöntemde ise, program içersinden "Görüntüyü Sil" butonuyla anında ya da \images klasöründeki kriptolu resim dosyaları toptan, kolayca ve anında yok edilebilir.

 

Ayrıca bu fonksiyon sayesinde, daha önceden konaklamış ve kimlik fotoğrafları kaydedilmiş müşteri, tesisinize tekrar gelmek için rezervasyon yaptırırsa, onun fotoğraflarına da erişebilirsiniz. Böylece, müşterinizin tesisinize geleceği gün, rezervasyon kaydındaki fotoğrafından onu tanıyabilirsiniz. Müşteriniz daha kendini tanıtmaya fırsat bulamadan, ona adıyla hitab ederek hoş bir jest yapabilirsiniz.

 
 
        2012 versiyonunun kullanımıyla ilgili eğitim videosunu altta izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Kimlik Bildirim 2012' nin Diğer Yeni Özellikleri :

 

 

Kimlik Bilgileri Giriş ekranındaki alanlara sayı ve harf dışında başka karakterlerin girilmesi engellendi.  Bu alanlara girilen bazı karakterler, AKBS programının hata vermesine sebeb olabiliyordu.
 

"Otomatik XML Gönderme Tanımları" ekranında, gönderme işlemini test etme fonksiyonu eklendi.
 

 

"Fatura Bas" ve "XML Dosyalarından Veritabanı Güncelle" ekranları "Destek Paketi" menüsünden "Program" ve "Araçlar" menülerine taşındı.
 

Program kodunda iyileştirmeler yapıldı.
 
V2011' den itibaren yapılan değişiklikler/yenilikler ;
* "Kimlik Bilgileri Giriş" ekranındaki yeni özellikler.

 

 

 

Ekrandaki "Kayıtlı Müşteri Kimlik Bilgileri" listesinde, kimlik bilgileri eksik bırakılan kayıtların kolayca farkedilebilmesi için, programın ilgili satır/satırları gri renkte göstermesi sağlandı.  ("Room Rack" ekranında, kimlik bilgilerinde eksiklik olan odalar ünlem sembolü ile gösteriliyor.)

 

 

 

 

 

Ekrana "Rezervasyon" seçeneği konuldu.  Eğer müşteriye rezervasyon yapılmak isteniyorsa, müşteri henüz tesise gelmediyse ya da o akşam dışarıda olacaksa "Rezervasyon" seçeneği işaretlenip kaydedilerek, o kaydın gönderilecek olan XML dosyasına dahil edilmemesi sağlandı. (2010 versiyonunda, rezervasyonun geliş günü "bugün" olduğunda, o kaydın aslında rezervasyon olduğu ayırd edilemiyor ve o kayıt XML dosyası içine giriyordu)

 

 

Ekrandaki kutucuklar arasında enter tuşuyla ilerlenebilmesi sağlandı.
 
* "Tam Otomatik XML Gönderim" fonksiyonundaki yeni özellikler.

 

Eğer, kimlik bilgilerinin eksik bırakılması, AKBS/JKBS' nin kilitlenmesi ve benzeri sebeblerden dolayı, görev başarılı olamadıysa, gönderilen maile; hatalı XML dosyası, Web XML Servisi giriş şifreleri ve hatta AKBS/JKBS programı giriş şifrelerinin de eklenmesi sağlandı.

 

Böylece, otomatik gönderimin yapıldığı bilgisayara uzak ve herhangi bir şifre yanınızda/aklınızda olmasa dahi, ulaşabildiğiniz en yakındaki bilgisayardan, Web XML Servisi' ne giriş yaparak, sayfadaki "XML' den Al" butonu yardımıyla, mail ekinde gelen XML dosyasını seçip, hatalı kaydı düzelterek saatini geçirmeden gönderim yapabilirsiniz.

 

Detaylı bilgi için; "Yardım" bölümündeki "Otomatik XML Gönderme" ve "Destek Paketi\Web XML Servisi" başlıklarını mutlaka okuyunuz.

 
* Vip Listesi ve Kara Liste

 

Bu listelere kaydedilen kişilerin tesise tekrar gelmesi durumunda, kimlik kayıtlarının sorgulanması ya da kaydedilmesi esnasında program uyarı vererek kullanıcıyı bilgilendiriyor.

 

Bu listelere kayıt işlemi "Araçlar" menüsünden ya da "Kimlik Bilgileri Giriş" ekranındaki "Kayıtlı Müşteri Kimlik Bilgileri" listesinde, ilgili satır üzerinde sağ tıklanarak kolayca yapılabiliyor.

 
* Günlük Müşteri Listesi\Maliye Listesi (SP2 versiyonundan itibaren)

 

Konaklama tesislerinin günlük olarak tutmak zorunda oldukları "Günlük Müşteri Listesi\Maliye Listesi" alınabilir.

 

Program, XML dosyası kaydedildiğinde, listeyi otomatik olarak hazırlar. Böylece, emniyete giden XML dosyası ile bu listenin birebir tuttuğunun özel olarak kontrolüne gerek kalmaz.

 

Bu özellik sayesinde, listeyi el ile yazmaya da gerek kalmıyor. Program, uygun formattaki resmi matbu evrak üzerine de listeyi yazdırılabilir.

 
* Konaklama Listesi Formu / Hotel Accomodation Registration Form  (SP3 versiyonundan itibaren)

 

 

Misafirlerinizin imzalaması gereken "Konaklama Belgesi (Hotel Accomodation Registration Form) Formu" nu alabilirsiniz.

 

Odada kalacak misafirlerin kimlik bilgilerini yazdıktan sonra, Room Rack ekranından bu formu kolayca yazdırabilirsiniz.  Böylece misafirlerinize sadece formu imzalamak kalır.

 

Formun üst kısmına, odaya kimliği ilk yazılan kişinin bilgileri gelir. Dolayısıyla, formu imzalayacak kişinin kimlik bilgisi ilk olarak girilmelidir. Ayrıca, formun en altında yer alan metni "Program/Tanımlar/Genel" ekranından değiştirebilirsiniz.

 
* Fatura Bilgileri Tanımlama

 

Sürekli fatura kesilen müşterilerin bilgilerinin, "Program\Tanımlar\Fatura Bilgileri Tanımlama\" ekranından kaydedilmesi sağlandı.
 
* Otomatik Yedekleme

 

Program, açılırken otomatik olarak database dosyasının (K2011a.mdb) bir yedeğini,  "Program\Tanımlar\Genel" ekranındaki "Database Yedekleme Dizini" başlığında belirtilen konuma yedekliyor.

 

Bu konum, program ilk yüklendiğinde D:\ olarak seçili geliyor.


Ayrıca, programın "Yardım\Program Yardımı" bölümündeki "Yedekleme" başlığında, nasıl yedekleme yapılması gerektiği, yeniden yükleme yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği çok detaylı olarak anlatılıyor.  Özellikle bilgisayarın yeniden kurulacağı/kurulduğu durumlarda veri kaybı yaşamamak için burada anlatılanları mutlaka okuyunuz, bilgisayarcınıza okutunuz.

 
* Veri Tabanı Bul ve Al

 

Program yeniden kurulup, aktivasyon işlemi yapıldıktan sonra, daha önceden yedeklenmiş olan database dosyasının nerede olduğu biliniyorsa "Program\Veritabanı Al\" ekranı yardımıyla kolayca alınabiliyordu.

 

Eğer bilinmiyorsa "Program\Veritabanı Bul ve Al\" ekranından tüm "sabit diskler" otomatik olarak taranabiliyor ve uygun tüm databaseler bulunarak kolayca alınabiliyor.

 
* Oda Tanımları

 

"Program\Tanımlar\Oda Tanımları" ekranında oda numaraları toplu ve hızlıca tanımlanabiliyor.

Bilgi için; "Yardım" bölümündeki "Program\Tanımlar\Oda Tanımları\" başlığını okuyunuz.

 
* T.C. Kimlik No (SP2 versiyonundan itibaren)

 

tckimlik.nvi.gov.tr sitesinde yapılan değişiklik programa da yansıtılarak, T.C. kimlik no'ların tekrar otomatik olarak bulunabilmesi sağlandı.
 
* Müşteri Kodu Öğrenme Servisi

 

Aktivasyon yaparken ve Web XML Servisi' ne girerken gerekli olan sabit "Müşteri Kodu" nuzu alttaki linkten öğrenebilirsiniz.  Bu servise http://www.akcam.com.tr Anasayfa' dan da ulaşabilirsiniz.

 

http://www.akcam.com.tr/mksorgula.aspx

 

V2010' dan itibaren yapılan değişiklikler/yenilikler ;

 

Yeni eklenen "Ekstra Harcama ve Kısmi Ödemeler" ekranı ile, müşterilerin konaklarken yaptığı harcama ve ödemeleri hesaplarına yazılabiliyor.  Bu ekrana, Room Rack' te dolu odalar (kırmızı renk olan kutucuklar) üzerinde sağ tuş yapıldığında gelen menüden kolayca ulaşılabiliyor.

 

Kimlik bilgilerini girerken, müşteriye uygulanacak gecelik oda ücreti yazılabiliyor. Bu sayede, müşterinin ayrıldığı tarihe kadar olan oda ücreti borcunu program hesaplıyor.  Aynı zamanda, müşteri tesise tekrar geldiğinde ve kimlik kaydı sorgulandığında, daha önce uygulanan ücretler görülebiliyor.

 

Müşterilerin tüm borçları (toplam oda ücreti, harcamaları ve ödemeleri) "Müşteri Folio"su raporunda görülebiliyor.  Bu rapora, Room Rack' te dolu odalar (kırmızı renk olan kutucuklar) üzerinde sağ tuş yapıldığında gelen menüden kolayca ulaşılabiliyor.

 

Notlar:  

- Gecelik oda ücretleri, müşteri harcama ve ödemeleri XML dosyalarının içine girmez. 

 

- Daha detaylı bilgi için; "Yardım/Program Yardımı/Destek Paketi" altındaki "Room Rack" ve "Ekstra

  Harcama ve Ödemeler" başlıklarını okuyunuz.

*

"Check Out" fonksiyonu.

 

 

Room Rack' te dolu odalar (kırmızı renk olan kutucuklar) üzerinde sağ tuş yapıldığında gelen menüden "Check Out" a tıklandığında, o odaya girilmiş tüm kimlik kayıtlarının ayrılış tarih ve saatleri "Check Out" ta seçilen tarih ve o anki saat olarak kaydediliyor.

 

Böylece, "Kimlik Bilgileri Giriş" ekranına gitmeden ve tek hamlede çıkışlar kolayca yapılabiliyor.

*

"Otomatik XML Gönderim" fonksiyonu.

 

"Tam Otomatik XML Gönderim" (saati geldiğinde programın göndermesi) fonksiyonu daha kolay ayarlanabilir hale getirildi.

 

"Program/Tanımlar/Otomatik XML Gönderme Tanımları" ekranında, XML' nin gönderileceği saatin yazılması ve "Her Gün Otomatik Gönder" seçeneğinin aktif edilerek kaydedilmesi yeterli oluyor. (Windows' a parola koymak ve Zamanlanmış Görevler ayarları yapmak artık gerekmemektedir.)

 

Program, gönderdiği e-mail' e ekranın o anki görüntüsünü de ekliyor.  Bu sayede, "Toplam 1 paket sunucuya gönderildi." mesajı ya da AKBS/KBS' nin verdiği hata mesajı e-mail' in ekindeki resim dosyasında görülebilir.

 

Önemli Not:

- Eğer Kimlik Bildirim 2009' da "Tam Otomatik XML Gönderim" (saati geldiğinde programın göndermesi)

  fonksiyonunu kullanıyorsanız, Kimlik Bildirim 2010' a geçtikten sonra, Windows' unuzun;

  Başlat/Ayarlar/Denetim Masası/Zamanlanmış Görevler" bölümündeki "AutoAKBS" dosyasını siliniz.  Aksi

  takdirde, Kimlik Bildirim 2010' u kullanmanıza rağmen, Kimlik Bildirim 2009 "Tam Otomatik XML Gönderim"

  ine devam eder.

 

- Daha detaylı bilgi için; "Yardım/Program Yardımı/Otomatik XML Gönderme" başlığını okuyunuz.

*

 "XML İçerik Raporu" "PDF" formatında otomatik olarak kaydediliyor.

 

XML dosyası hazırlandığında, içerdiği kimlik bilgileri "XML İçerik Raporu" görünümünde, PDF formatında otomatik olarak kaydediliyor.

 

Böylece, XML' ler aynı zamanda PDF dosyaları olarak saklanıp, istenen herhangi bir zamanda yazıcı çıktıları alınabilir.

 

Notlar:

- PDF dosyaları, default olarak "XML İçerik Raporu (Özet)" görünümünde, C:\ diski altına kaydediliyor.

  Eğer, "XML İçerik Raporu (Detaylı)" görünümünde kaydedilmek ya da farklı bir klasörde toplanmak

  isteniyorsa, "Program/Tanımlar/Genel" ekranından değişiklikler yapılabilir.

 

- Daha detaylı bilgi için; "Yardım/Program Yardımı/Program/Tanımlar/Genel" başlığını okuyunuz.

*

 "XML Dosyalarından Veritabanı Güncelle" fonksiyonu.

 

XML dosyalarının içerdiği kimlik bilgileri program veritabanına alınabiliyor.  Böylece, program veritabanının yedeklenmesinin unutulduğu durumlarda, eğer XML dosyaları duruyor ise, içlerindeki kimlik bilgileri programa alınabilir.

 

Bu fonksiyon, "Destek Paketi/XML Dosyalarından Veritabanı Güncelle" ekranından kullanılabilir.

 

Notlar:

- Başka programlardan kaydedilmiş XML dosyalarının içerdiği kimlik bilgileri de veritabanına alınabilir.

 

- Daha detaylı bilgi için; "Yardım/Program Yardımı/Destek Paketi/XML Dosyalarından Veritabanı Güncelle"

  başlığını okuyunuz.

 Kimlik Bildirim 2010' un Diğer Yeni Özellikleri :

 

 

"Kimlik Bilgileri Giriş" ekranındaki "Uyruğu" bölümü, ülke ismi ve kısa kod olarak iki kutuya ayrıldı.  Ülke isminden ya da ülke kodundan kolayca seçim yapılabilir.  Türkiye' yi en çok ziyaret eden ülkelerin isimleri ve kodları en üste getirildi.

 

Raporlar bölümüne "Müşteri Foliosu, Gelen Misafirler Listesi, Konaklamakta Olan Misafirler Listesi, Gelecek Misafirler Listesi, Giden Misafirler Listesi" eklendi.

 

Veritabanında kayıtlı müşterilerin, TC kimlik no' ya göre de aranabilmesi sağlandı (TC kimlik no yazılıp büyüteç butonuna tıklandığında).

TC Kimlik No' ların otomatik olarak bulunabilmesi tekrar sağlandı.

Kimlik Bildirim 2009 versiyonundaki aktif pencerenin değişmesi (arkaya gitmesi) problemi giderildi.

Windows 7 (32 Bit) işletim sistemi ile uyumlu çalışır hale getirildi.

Kimlik bilgileri girişi esnasında, eksik bırakılan zorunlu alanların program tarafından kontrol edilmesi sağlandı.

TC kimlik no' nun sayısal kontrolu eklendi (Hatalı yazıldığında program uyarı veriyor).
 
V2009' dan itibaren yapılan değişiklikler/yenilikler ;

*

Microsoft .Net

 

Yazılım platformu olarak Microsoft .Net teknolojisine geçildi.  Böylece, ileride kullanılmaya başlanacak yeni Windows işletim sistemlerinde daha sorunsuz çalışacak, güvenli, sağlam ve esnek bir yapı elde edildi.

*

Otomatik XML Gönderme
 

 

 

 

Kimlik Bildirim 2009; XML dosyası kaydedilip, sadece bir tek tuşa tıklandığında, AKBS/KBS programını otomatik olarak çalıştırır, şifrenizi girer ve dosyayı göndermesi için AKBS/KBS programına ekler. Bu fonksiyon kullanımda bir konfor sağlar.

 

Ayrıca;

 

Eğer XML dosyasının gönderilmesi gereken saatte, bilgisayar başında olunamayacaksa, bu görevi sizin belirlediğiniz saatte otomatik olarak yapar ve görevin başarılı olup olmadığı bilgisini anında mail adresinize* gönderir. Bu fonksiyon yaşamınızda bir konfor sağlayabilir.

 

* Eğer cep telefonunuzda GPRS varsa ve özellik olarak destekliyorsa, mailinizi cep telefonunuzdan da kontrol edebilir, dışarıda dahi olsanız durumdan haberdar olabilirsiniz.

 

Bu özelliği kullanmak için yapılması gereken ayarlar, Kimlik Bildirim 2009' un "Yardım" bölümündeki "Otomatik XML Gönderme" başlığı altında anlatılmaktadır.  Bu başlık altında anlatılan ayarları dikkatlice yapınız ve eğer bir problemle karşılaşırsanız mutlaka ilk önce oraya bakarak, gerekli kontrolleri yapınız.

 

Bu özellik sadece Emniyet AKBS 3.0.0 ve Jandarma KBS 2.2.1 versiyonları ile çalışmaktadır. 

Eğer AKBS 3.0.0' ı kullanmıyorsanız http://www.asayis.pol.tr sitesinden indirerek kurabilirsiniz.

Eğer KBS 2.2.1' i kullanmıyorsanız http://www.jandarma.gov.tr/kbs sitesinden indirerek kurabilirsiniz.

 *

Santral Modülü

 

 

 

 

 

Kimlik Bildirim 2009' a "Santral Modülü" ilave edildi.  "Santral Modülü" ile, misafirlerin telefon görüşmeleri kayıt edilerek, tahsil edilebilir.

 

Bu modülü kullanmak için yapılması gereken işlemler, Kimlik Bildirim 2009' un "Yardım" bölümündeki "Santral Modülü" başlığında anlatılmaktadır.  Bu başlığı mutlaka okuyunuz.

Kimlik Bildirim 2009' un diğer yeni özellikleri :
 

 

 

 

Web sitemiz üzerinden XML dosyası hazırlanabilmesini sağlayan Web XML Servisi' ne "XML' den Al" butonu eklendi.  "XML' den Al" butonu ile, programdan hazırlanan en son XML dosyası alınarak, hala tesiste kalmakta olan misafirlerin kimlik bilgileri tekrar yazılmak zorunda kalınmaz.  Web XML Servisi' ne girmek için tıklayın.

 

 

 

Program/Tanımlar/Genel ekranındaki "Oda Temizlik Periyodu" alanına, dolu odaların kaç günde bir kirliye ayrılacağı girilebiliyor.  Kirli odalar Room Rack ekranında, oda numarası kutucuğunun geri plan rengi koyu gri olarak sembolize ediliyor.  Bir odayı manuel olarak kirli ya da temize ayırmak için, Room Rack ekranındaki oda numarası üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayınız.

 

Program/Tanımlar/Oda Tanımları ekranında "Oda Tipi, Kat, Telefon ve Oda Özelliği" bilgilerinin de girilebilmesi sağlandı.  Girilen bu bilgiler Room Rack ekranında görülebiliyor.

 

Programın bazı ekranlarına klavyenin F tuşları ile hızlıca ulaşılabilmesi sağlandı.  F tuşlarıyla hangi ekranlara ulaşılabildiği menülerde görülebilir.
Programın genel görünümünde değişiklikler ve iyileştirmeler yapıldı.  Yardım bölümü yeniden düzenlendi.
Kimlik Bildirim V2008' de "Destek Araçları" olarak geçen menünün adı "Destek Paketi" olarak değiştirildi.
Destek Paketi Menüsüne "Telefon Görüşmeleri Monitör" ve "Telefon Fiyat Tarifleri Güncelleme" eklendi.
Raporlar ekranına "Telefon Görüşmeleri" raporu eklendi.

 

 
V2008' den itibaren yapılan değişiklikler/yenilikler ;

Programda "Destek Araçları" menüsü oluşturularak, menü içersine yeni araçlar ve servisler eklendi.  Mevcut bazı araçlar "Destek Araçları" menüsüne kaydırıldı.  Yeni servisler / araçlar şunlardır;   

 

Web XML Servisi :

Bu servis, Internet sitemiz üzerinden XML dosyası hazırlanmasını sağlar. Programdan XML dosyası hazırlanamadığı durumlarda (pc arızaları, Windows problemleri vb.) Internet’ e bağlı herhangi bir yerdeki pc’ den (ev, internet cafe vb.) XML dosyası hazırlanabilir.

 

Bu sayede; cezai durumlar, tutanak tutulması ve benzeri prosedürler ya da kimlik bilgilerini karakola elden verme gibi zorunluluklar ortadan kalkar.

 

"Web XML Servisi" ne gitmek için tıklayınız.

 

Room Rack :

Bu ekran, tüm odaların tarih bazında hareketlerini gösteren bir tablodur. Resepsiyonist ihtiyaç duyabileceği tüm oda bilgilerini bu tabloyu kullanarak elde edebilir. Buradan, seçtiği tarihteki tesise gelecek veya tesisden ayrılacak müşterileri, dolu ve boş odalarını görebilir, rezervasyon ve check in isteklerine anında cevap verebilir.  Eğer odaya not bırakıldıysa ya da müşterinin doğum günü ise, "Room Rack" ekranında görülebilir.

 

 

Programın çok kullanıcılı olarak çalışabilmesi sağlandı.  Programa birden fazla bilgisayardan veri girilmek istenirse, ilave kullanıcı fiyat farkı ödenerek yapılabilir.

 

 

"Tanımlar" ekranına "Oda Tanımları" bölümü eklendi.  Oda numaraları programa buradan tanıtılarak, "Room Rack" ekranında oda numaralarının görüntülenmesi sağlandı.

 

Program ilk çalıştırıldığında otomatik olarak "Room Rack" ekranının açılması sağlandı.

 

 

"Raporlar" bölümüne "Ülke Bazında Konaklama Raporu" eklendi.  Bu rapor, Kültür ve Turizm Bakanlığı' nın turizm işletmesi belgeli tesislerden aylık olarak istediği, "Konaklama Tesisi Giriş ve Geceleme Formu" na esas olacak bilgileri verir.

 

 

http://tckimlik.nvi.gov.tr sitesinde yapılan değişiklik nedeniyle, programın T.C. Kimlik No bulma fonksiyonu yenilenerek, T.C. Kimlik No' ları otomatik olarak bulması tekrar sağlandı. 

(Kimlik Bildirim 2008' den önceki versiyonlarda T.C. Kimlik No' lar artık bulunamayacak.)

 

 

Kurulum esnasındaki default program yükleme klasörü C:\Program Files\Akcam Kimlik Bildirim\V2008, default database yükleme klasörü C:\Program Files\Akcam Kimlik Bildirim\Data olarak düzenlendi.  Database dosyasının adı K2008A.mdb olarak değiştirildi.

 

Müşterilerin kimlik bilgilerinin her geldiklerinde ayrı ayrı olarak tutulması sağlandı.  Böylece müşterilerin hangi tarihlerde tesiste olduğu bilinebilecek.
"Kimlik Bildirim Hakkında" ekranında "Güncelleme/Destek Bitim Tarihi" görüntülendi.

 

 

"Destek Araçları" menüsüne "Destek Paketi Etkinleştir" işlemi eklendi.  Bu işlem, güncelleme/destek paketi satın alındığında, "Destek Araçları" menüsünün tekrar aktif edilmesini ve "Kimlik Bildirim Hakkında" ekranında yeni "Güncelleme/Destek Bitim Tarihi" nin görüntülenmesini sağlar.
Programın "Yardım" bölümü yeniden düzenlendi.
 
V2007' den itibaren yapılan değişiklikler/yenilikler ;

 

Programın açılışta, istenirse şifre sormaması sağlandı. (Tanımlar\Program Sabitleri\Açılışta Şifre Sorma)

 

Programın ilk açılışında "Müşteri Kimlik Bilgileri Giriş" ekranının otomatik olarak açılması sağlandı.

 

"Kayıtlı Müşteri Kimlik Bilgileri" listesinde, konaklayan ve bugün ayrılan misafirlerin sayısı gösterildi ve liste içersinde bu kayıtlar renklerle ifade edildi.

 

Programın tüm ekranlarının, bilgisayarınızın ekran çözünürlüğüne uygun olarak daha büyük açılması sağlandı. Bu sayede listelerde daha fazla sayıda kayıt görüntülenebiliyor.

 

"Müşteri Kimlik Bilgileri Giriş" ekranındaki "Uyruğu" alanında ülke kısa kodlarının da görülebilmesi sağlandı.

 

Programa "Veri Tabanı Import" bölümü eklendi.  Bu sayede programdan (Araçlar\Veri Tabanı Import) yedeklediğiniz database dosyasının (kimlik.mdb) kolayca kopyalanabilmesi sağlandı. 

 

Kurulum esnasındaki default program yükleme klasörü C:\Program Files\Akcam Kimlik Bildirim\V2007, default database yükleme klasörü C:\Program Files\Akcam Kimlik Bildirim\Data olarak değiştirildi. 

 

 

Program uninstall edildiğinde ya da uninstall edilmeden mevcutun üzerine yüklendiğinde "Data" klasörünün kaldırılmaması / değiştirilmemesi sağlandı.  Bu sayede yeniden yüklemelerde ya da yeni versiyon yüklemelerinde database kopyalama işlemine gerek duyulmaması sağlandı.
"Özet XML İçerik Raporu" na oda numaraları da ilave edildi.
 
V5.0' dan itibaren yapılan değişiklikler/yenilikler ;

 

 

Programa Fatura Modülü ilave edildi. Fatura formu dizaynı, profesyonel yardıma gerek duyulmadan kolayca yapılabilir. Faturada üç ayrı kdv oranı belirtilebilir. Kdv dahil veya hariç fatura kesilebilir.
İl ve ilçe listelerinin program içerisinden güncellenebilmesi sağlandı.
Özet XML raporu ilave edildi.

 

Programın "Hakkında" ekranı interaktif bir yapıya dönüştürülerek, duyuruların (önemli güncelleştirmeler vb.) kullanıcılara anında ulaştırılabilmesi sağlandı.
Programın yardım bölümü yeniden düzenlendi.
Başa dön  

 

 

 
Başa dön  


 

Otel, Hotel, Motel, Pansiyon, Hastane, Hastahane, Geçici, ikamet, Yerleri, Kimlik Bildirimi, Kimlik Programı, Kimlik Bildirme, Kimlik Bildirim, Giykimbil, Projesi, AKBS, EGM, EGM'ye, EGM ye, Program, Yazılım, Yazılımı, Kimbil, Programı, Tesis, Otomasyon, Programı, Takip, Takib, Takibi, XML, MD-5, MD5, HASH, Formatında, Veri, Transferi, Polis, Raporu, Format

 
İletişim | © 2006 Akçam Ltd. Şti.